Dodany: 2018-01-24 11:54:48
 

Problemy z prawami autorskimi

Prawa autorskie to w dzisiejszych czasach chyba najmniej przestrzegane z praw. W dobie Internetu wydaje nam się niekiedy, że każdy obrazek z sieci jest za darmo. A to nieprawda – może nam grozić kara za złamanie praw autorskich zależnych.

Łamaniem praw autorskich jest udostępnianie muzyki i filmów bez licencji, przerabianie lub używanie utworów muzycznych i filmowych bez koncesji, używanie obrazów, zdjęć czy znaków graficznych bez zezwolenia. Każde dzieło, łącznie z przepisami kulinarnymi jest objęte prawami autorskimi a za ich złamanie należy się kara za złamanie praw autorskich zależnych. Taką kara zazwyczaj jest grzywna oraz konieczność publicznych przeprosin. Jednak przede wszystkim łamanie praw autorskich to po prostu ogromny wstyd i całkowicie zrujnowana reputacja w środowiskach twórczych. Nie warto wiec tego robić i zawsze wybierać legalne źródła kultury.

Dzięki temu nie tylko nie złamiemy prawa, ale także wesprzemy twórców, którzy dostaną godziwą zapłatę za swoją pracę. Nad przestrzeganiem praw autorskich czuwają takie organizacje jak ZAIKS, które wydają zezwolenia na używanie utworów w konkretnym, opłaconym zakresie.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Problemy z prawami autorskimi
Nick: