Dodany: 2018-01-24 11:59:12
 

Jak egzekwować prawa w Internecie?

Wbrew pozorom, nie wszystkie obrazki, filmy i muzyka z Internetu są za darmo. Chociaż w dzisiejszych czasach mamy niespodziewanie łatwy dostęp do pirackich plików, warto wiedzieć, że może nam grozić kara za złamanie praw autorskich zależnych.

Aby jej uniknąć warto zawsze wybierać legalne źródła. Najprostszym rozwiązaniem jest poszukanie portali z plikami na licencji CC00, czyli na tak zwanej wolnej licencji. Twórcy tych plików (zazwyczaj muzyki, filmów i tekstów) umieszczając je na wolnej licencji pozwolili na ich dowolny użytek przez kogokolwiek. To znaczy, ze możemy ten utwór pobrać, dowolnie przerobić i wykorzystać, bez obawy, że będzie nam grozić kara za złamanie praw autorskich zależnych. Innym rozwiązaniem jest wykup abonamentu na portalach świadczących streaming muzyki i filmów.

Abonament uprawnia nas do korzystania z plików w zakresie objętym umową z operatorem, niekiedy możemy ściągać także pliki na swój dysk , chociaż zazwyczaj nie możemy ich przerabiać i modyfikować. Wyjątkiem są tutaj stockowe portale z grafika, gdzie licencja zazwyczaj dopuszcza dowolne modyfikacje..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Jak egzekwować prawa w Internecie?
Nick: