Dodany: 2018-01-24 12:04:35
 

Przypadki plagiatu

Naruszenie praw autorskich jest obecnie prawdopodobnie najczęstszym przestępstwem na świecie. A jednak możemy, jeśli naruszymy prawa własności intelektualnej grozi nam kara za złamanie praw autorskich zależnych. Łamanie tych praw jest niestety bardzo łatwe.

Nie chodzi tylko o przypadki plagiatu, czyli przypisywania sobie pracy innej osoby. Wszelkie nieautoryzowane użycie lub modyfikacja jakichkolwiek prac objętych tymi prawami narusza prawa własności intelektualnej. Na przykład, jeśli użyjemy utworu bez pozwolenia w naszym klipie, prawa autorskie są już pogwałcone, nawet jeśli jest to piosenka, którą wszyscy znają od wielu lat. Nie wszyscy wiedzą, ale prawa autorskie nie wygasają aż do 70 lat po śmierci autora, o ile nikt ich oczywiście nie kupił. Oznacza to, że mamy niewielkie możliwości uzyskania legalnej muzyki. Aby nie groziła nam kara za złamanie praw autorskich zależnych, możemy skorzystać z tzw. wolnej licencji.

Część twórców decydują się na umieszczenie swoich dzieł (muzyki, filmów lub zdjęć) na tzw. darmowej licencji, co oznacza całkowitą wolność korzystania z takich utworów, ich przerabianie i wykorzystywanie także w celach komercyjnych.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Przypadki plagiatu
Nick: